logo

ENERJİ

KAYI Enerji dört yenilenebilir enerji alt sektöründe: hidroelektrik enerji santralleri, jeotermal enerji santralleri, rüzgar enerjisi ve biyo-kütle alanında çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Gerçekleştirilen ilk proje Erzurum Kaletepe’deki hidroelektrik santralidir. Zorlu inşaat ve hava koşullarına rağmen, KAYI ilk santralini sadece bir yılda tamamlamıştır. Büyükbahçe ve Bağbaşı HES’lerinin Mühendislik Tedarik İnşaat (EPC) anahtar teslimi inşaatı 2014 yılında, Giresun'da bulunan Serhat HES Mühendislik Tedarik İnşaat (EPC) anahtar teslimi inşaatını da 2015 yılında tamamlanmıştır. Dört adet tamamlanan HES projesine ek olarak KAYI Enerji’nin Türkiye’nin farklı bölgelerindeki muhtemel arazilerde yoğun proje geliştirme faaliyetleri ve teknik fizibilite çalışmaları da gerçekleştirmiştir.

Alternatif enerji kaynaklarına yoğunlaşan KAYI Enerji, jeotermal enerji santrallerinde 100’den fazla jeotermal arama ruhsatı almıştır. KAYI Enerji sahip olduğu deneyimli teknik ve idari jeotermal ekibiyle, Türkiye’deki jeotermal enerji firmalarına danışmanlık hizmetleri de sunmuştur.

Enerji sektöründeki yıllara dayanan teknik bilgi birikimi ve kompleks altyapı projelerindeki deneyimiyle, biyo-kütle enerji santralleriyle enerji üretmek için yenilikçi bir yola giren KAYI Enerji, pamuk saplarını elektrik üretimi için hammadde olarak kullanılacaktır. KAYI Enerji’nin yeni ufku- Biyo-kütle enerji santralleri herhangi bir emisyona, sıvı ya da katı atıklara yol açmamaktadır.

KAYI’nın Türkiye’de enerji altyapı ve santral inşaatında uzun yıllara dayanan deneyimine ek olarak uluslararası alanda da enerji sektöründe yatırımları bulunmaktadır. KAYI, ham petrol rezervlerine sahip olan Irak’ta bitüm dolum tesisi Mühendislik Tedarik İnşaat (EPC) anahtar teslim inşaatına devam etmektedir. Diğer ülkelerde başka tesislere ait projelerde devam edecektir.